Yeni başlayanlar için bahçe yaratma kılavuzu

Herkes güzel, gösterişli yeşil bir bahçe hayal eder. Fakat gerçekler acıdır; vakitsizlik ve maddi olanaksızlıklar ne yazık ki bu hayali altüst edebilir. Hem belki de eliniz düşündüğünüz kadar bereketli değildir.

İşte yeni ve acemi bahçecilere yardımcı olacak sekiz faydalı ipucu:

1.Bahçenizle ne yapmak istiyorsunuz? Çocuklarınız için bir oyun alanı mı? Bir Mutfak bahçesi mi ya da belki bir çiçek denizi…
Tüm dilek ve arzularınıza aynı anda kavuşmanız çok zordur. Bu yüzden en azından başlangıç aşamasında kendinizi biraz sınırlamalısınız. Kendi cennetinizi yaratmanız biraz zaman alacak. İşe koyulmadan önce bahçenizde istediğiniz temel unsurları -oturma grupları, oyun alanları, çiçek tarhları- belirleyin.

2.Acele etmeyin…
Yeni bir bahçeli eve ya da apartman dairesine taşındıysanız ilk sezona yumuşak bir giriş yapmak iyi bir fikir. Toprağın altında sizden önceki ev sahibinin hayallerinin kalıntılarını keşfedebilirsiniz. Bir çok bitki çok yıllık olduğundan ertesi sene de çiçek açacaktır. Diğer alanları kazıp canlandırabilirsiniz.

3.Kendi kendinize neler yapabilirsiniz?
Burada mesele zaman, bilgi ve maddi olanaklar arasında dengeyi kurabilmektedir. Bir çok bahçe sever içim işin zevki her şeyi kendi kendine yapmaktayken bazıları da bahçe tasarımcıları ya da peyzaj mimarları gibi profesyonellerle çalışmayı tercih eder. Ama çoğu zaman tamamen tek başına değilsinizdir en azından komşularınızdan yardım isteyebilirsiniz.

4.Yaşadığınız yerin iklim koşulları nasıl?
Aynı ülkenin sınırları içinde birden çok iklimin etkisi görülebilmektedir. Başlamadan önce en yakınınızdaki bahçecilik mağazasına ya da çiçekçiye danışmak faydalı olacaktır. İklim, bitki örtüsü ve toprak konusunda her şeyi buralardan öğrenebilirsiniz. Bu konuda fikir almadan zevkinize göre bitki satın almak boşa para harcamak olabilir.

5.Yükseklik, zaman ve renk
Yükseklik, zaman ve renk; bir çiçek tarhı ekerken göz önünde bulundurmanız gereken 3 ana unsurdur. Çiçeklenme mevsimleri birbiriyle çakışan bitkiler seçerek mevsimleri uzatın. Birbirine uyan ve tamamlayan renkler seçin. Uzun bitkilerin kısa olanları gölgeleyip kapanmadığından emin olun.

6.Kaliteden şaşmayın
Ucuz bahçe aletleri ve çiçekler elbette var, bunları süper marketlerde bulabilirsiniz. Ama bitkiler kötü ve verimsiz topraklarda çiçek açmazlar. Aletlerinize de bir sezondan daha uzun süre ihtiyacınız olacak. Kaliteli aletler ve malzemeler alın. Az ama kaliteli ürünleri seçin böylece onları çok daha uzun süre kullanırsınız.

7.Komşularınızla ve arkadaşlarınızla yardımlaşın
Bir mahallenin her sakininin kendine ait bir çim biçme makinesi ya da çapalama makinesi olması gerekmiyor. Komşularınızdan ödünç alabilir ya da aranızda birleşip büyük parçaları ortaklaşa alabilirsiniz (ve kaliteli ürünlere yatırım yapabilirsiniz!). Arkadaşlarınızla ve komşularınızla bitkilerinizi ve soğanlarınızı paylaşabilir, fikir alışverişinde bulunabilir ve ağır bir şeyler taşımanız gerektiğinde yardımlaşabilirsiniz. Bu arada onlara bahçenizde bir teşekkür partisi vermeyi de unutmayın..

8.Acemi Bahçeciler için Gerekli Aletler
● Kazmak için kürek
● Tırmık
● Çim biçici
● Bahçe makası
● Budama makası
● Hortum ve fıskiyeler