Western Red Cedar Cephe Kaplaması

redcedar

Western Red Cedar neme, çürümeye ve böceklere karşı doğal korumalı Kanada kızıl sedir ağacından üretilen masif ahşap bir malzeme. Hiçbir kimyasal bakım gerektirmiyor, dış cephe uygulamaları için ideal.

Yumuşak ahşaplara kıyasla suyla temasında şişmeye uğramıyor. Doğal koruması (verniği) ve aroması esas görüntüsünü oluşturuyor. Western Red Cedar ahşabı “düşük ahşap yoğunluğu” ile “düşük büzülme değeri” özelliklerinden dolayı mükemmel ölçüsel stabiliteye sahip.

Çoğu Kanada ahşabında %25–30 arası olan “Fiber Doyma Noktası” değeri Western Red Cedar’ da %18–23 arasında. Böylece minimum derecede büzülüyor veya şişiyor. Bu özelliğiyle de cephe kaplamasında kullanılmasının yanı sıra ölçüsel stabilite ve su itici özellikleri nedeniyle saunalar gibi bu dayanım özelliklerinin istendiği mekânlarda ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Düşük ahşap yoğunluğu ve iri taneli yapısı nedeniyle yüksek yalıtım değerine sahip.

Bu yalıtım değeri; hem mevcut ahşap türlerine hem de tuğla, beton ve çeliğe göre daha iyi. Western Red Cedar kaplanan mekânlar yaz aylarında daha serin, kış aylarında ise daha sıcak oluyor. Ayrıca titreşimleri hafifleten yapısı ahşaba iyi bir akustik nitelik kazandırıyor.

Western Red Cedar üzerine çok çeşitli boya ve vernik türleri uygulanabiliyor. Düzgün tanecik yapısı nedeniyle en kolay işlenebilen ahşap türü. İşçilik maliyetleri bakımından son derece ekonomik.

Western Red Cedar budaklı, budaksız, korumalı ve korumasız türlerde üretiliyor. Yaygın olarak kullanılan panel boyutları kalınlığı 17 mm, genişliği 90-115 mm, boyu 2000 mm – 6000 mm arasında olan panel. “CSA (Kanada Standart Enstitüsü)” ve “SFI” ve “FSC” sertifikalarına sahip.

Avantajları
Kızıl sedir; nem, yaşlanma ve böceklere karşı doğal olarak dayanımlı, bu sayede zehirli kimyasal koruyucu uygulanmasına gerek yok. Düşük ahşap yoğunluğu ve fiber doyma noktası sayesinde diğer ahşap türlerine kıyasla çok az çalışıyor.

Farklı iklim koşullarına karşı yüksek dayanıma sahip. Hızlı ve kolay uygulanıyor. Yapılarda enerji koruması (yalıtımsal özellik) sağlıyor. Farklı malzemelerle kombine edilebiliyor. Çevre dostu malzeme, çevre ve insan sağlığına zararlı madde içermiyor. Kesilen her ağaç için üç yeni ağaç dikiliyor, sürdürülebilir malzeme. Reçine kusmuyor, üzerine çok çeşitli boya ve vernik türleri uygulanabiliyor.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply