TEKNOLOJİK DIŞ VE İÇ CEPHE KAPLAMALARI 2

Lamine Dış Ve İç Cephe Kaplamaları

Parklex Lamine Ahşap Paneller: Ağaç lifleri, reçine ve kraft kâğıtlarının termostatik işlemlerden geçirilip, yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınç altında bir araya getirilmesiyle üretilen yüksek yoğunluklu lamine ahşap panellerdir.  İç ve dış kullanımlar için yeni ve mükemmel mimari çözümler sunar. Paneller genellikle metal yada ahşap bir konstrüksiyon üzerine giydirilerek dekoratif bir bitiş sağlanır. Yüzey %100 ahşaptan oluşmakla birlikte atmosferik tüm olaylara (günışığı-uv, yağmur, rüzgar, kar vb) karşı dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir.

 BBS Çapraz Lamine Ahşap Panel : BBS Çapraz lamine Ahşap Panel çok tabakalı, tamamen masif ahşaptan yapılmaktadır. Boylamasına ve enlemesine tabakaların yapıştırılmasından dolayı ahşap işçiliği önemsiz hale gelecek kadar azalır. Böylece, modern yapı malzemelerindeki standart sigortalanmış olur.  BBS, ısıyı izole eden (yalıtan) ve aynı zamanda yük taşıyabilen, sağlam yapıda olan ahşaptır. Ses yalıtkanlığını sağlayan ve yangına karşı dayanıklılığı olan bir yapıya sahiptir. Kurulumu hızlı ve kuru olarak yapılabilmektedir. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerinde pozitif bir etkiye sahiptir.  

 BBS, %99,4’ü kereste ve %0,6’sı tutkaldan oluşan tek parça yapı malzemesidir. Bu nedenle planlama aşaması ve inşaat uygulaması ve tüm detayların çözümü basittir. Binanın planlanan fiziksel yapısı kolayca gerçekleştirilebilir ve kontrol edilebilirdir. Komplike detayları olmadığı gibi inşaat aşaması da kompleks bir yapıya sahip değildir. Planlanıldığı gibi kolay bir şekilde inşa edilebilir. Birçok dizayn mühendisleri ve yapı şirketleri kurulumun ve montajın kısa sürede tamamlanabilir olmasına ve kuru yapılan inşaatın önemli avantajlarını göz önünde bulundururlar.  

 BBS yapıları, sigortalı yapı kalınlıklarıyla çevresel ve pasif enerji standartlarıyla buluşur böylece daha fazla alan kazandırmaya yönelik alt yapı oluşturmaktadır.  Enerji tasarruflu ve nötr CO2 aşama özellikleriyle ahşabın sürekliliği olan bir yapı malzemesi olarak kullanımının artması doğanın korunmasında aktif bir katkı sağlamaktadır.  

 Masif Dış Cephe Kaplamaları  

Western Red Cedar : Nem, çürüme ve böceklere karşı doğal korumalı sedir ağacından üretilen ahşap malzemedir (Şekil 70). Hiçbir kimyasal bakım gerektirmeden, dış cephe uygulamaları için idealdir. Yumuşak ahşaplara kıyasla, suyla temasında şişmeye uğramaz. Doğal koruması ( verniği) ve aroması esas görüntüsünü oluşturur. “CSA (Kanada Standart Enstitüsü)”, “SFI” ve “FSC” sertifikalarına sahiptir.

 Çürümeye Karşı Dayanım: 

 “Western Red Cedar” Sedir ahşapları çürümeye karşı yüksek dayanıma sahiptir. Bu doğal dayanım; yapısındaki suda çözülebilir fenolikler ile çıkarıcılardan kaynaklanmakta olup, ahşabı çürüten mantarlara zehir etkisi yapmaktadır. Bu açıdan “Western Red Cedar” ahşap grupları arasında Avrupa ve Avustralya’da iyi bir yere sahiptir. 

  Ölçüsel Stabilite: 

 “Western Red Cedar” ahşabı “düşük ahşap yoğunluğu” ile “düşük büzülme değeri” özelliklerinden dolayı mükemmel ölçüsel stabiliteye sahiptir. Çoğu Kanada ahşabında %25-30 arası olan “Fiber Doyma Noktası” değeri, “Western Red Cedar” da %18-23 arasıdır. Böylece, minimum derecede büzülür veya şişer. Bu özelliği nedeniyle de cephe kaplamasında kullanılmasının yanı sıra, ölçüsel stabilite ve su itici özellikleri nedeniyle, “saunalar” gibi bu dayanım özelliklerinin istendiği mekanlarda ağırlıklı olarak kullanılır.  

Cape Cod : Çam ağacından üretilir fırında kurutulmuş, koruma boyalı tekstürlü cephe kaplama panelleridir. Birinci sınıf hammaddelerden üretilmesi, dikkatli bakılmış olması ve yenilikçi teknolojisinden dolayı, her türlü değişken iklim koşullarına dayanabilen, yüksek kaliteye ve uzun dayanıma sahiptir. Ahşapta zamanla sararma ve renk değişimi meydana gelmediği gibi rengini korurken boyutsal olarak değişime de uğramaz. Uygulamadan sonra minimum15 yıl kesinlikle hiçbir boyama gerektirmez. Kir, toz, polen gibi çevresel etkenler yağmur suyu ile kolayca temizlenir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply