FİYAT KARŞILAŞTIRMASINDA DİKKAT EDİLMESİ TAVSİYE EDİLEN HUSUSLAR:

 • Farklı firmalardan alacağınız fiyatları, fiyatlarımız ile bire bir karşılaştırabilmeniz açısından ve alacağınız ürünler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmeniz açısından farklı detaylar anlatılmıştır. 
 • Genellikle kullanıcıların tam olarak ne aldığını bilmediği, satıcıların ise ne sattıklarını iyi bildiği sektörümüzde yanılgıya düşmemeniz açısından farklı detay bilgilerinin anlatımından kaçınılmamıştır. 
 • Malzeme kalite sınıflarının karşılaştırılması konusunda dikkatli hareket edilmelidir. Çünkü her firma kendi kalite sınıfını oluşturmakta ve adlandırmaktadır. Kalite sınıfları konusunda merkezi ve kesin karar verici merciler bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı firmaların 1. Sınıf olarak nitelendirdikleri malzeme bir diğer firmanın 2. Sınıfına denk gelebilmektedir. Bu nedenle teklif istenen firmalardan numune istemeniz veya yapmış oldukları ürünleri yerinde görmeniz yanılgıya düşmemeniz açısından önem arz etmektedir. Kalite sınıfları özellikle budak miktarı, var olan budak çeşitleri, malzemedeki renklenme gibi görsel özelliklere göre yapılmaktadır. Özellikle 1. ve 2. sınıf malzemelerde düşer budak bulunmamalıdır. Bu konuya dikkat edilmesi özellikle önemli bulunmaktadır. 
 • Ağaç malzeme ile ilgili olarak önemli olan bir diğer konu ise, ahşap malzemelerin fırında, kullanım yeri koşulları için gerekli nem derecesine kurutulmuş olmasıdır. Ahşap malzemenin fırında uygun neme kadar, iyi fırınlarda ve gerekli kurutma programı ile kurutulması tam bir uzmanlık işi olup, ürünlerin kalitesi ve ömrü konusunda en önemli hususlardandır. İstanbul koşullarında dış mekânda kullanılacak olan ahşap malzemelerin %12-16 nem derecelerine kadar kurutulmuş olması son derece önemlidir. 
 • Yoğun kullanım alanına sahip ve en çok talep edilen çam ağacı türleri orman ürünleri sektöründe yumuşak ağaçlar sınıfında yer almaktadır. Bu ağaç türlerinde kılcal damar çatlaklarının bulunması veya zamanla oluşması son derece normaldir. Bu çatlakların azlığı veya çokluğu ağacın doğru işlenmesi ve kalite sınıfına göre değişmektedir. Söz konusu çatlaklar yüzeysel kılcal damar çatlakları olduğu sürece statik açıdan problem oluşturmamaktadır. Seçeceğiniz ağaç türü ve sınıfları söz konusu çatlakların görsel durumunu etkileyecektir. 

 

 • Sektörde en çok kullanılan iki farklı ağaç türü olan, ithal Sibirya çamı ile ithal Ukrayna çamı arasındaki en önemli fark; Ukrayna çamının daha sert bir dokuya sahip oluşundan dolayı üzerinde kılcal damar çatlaklarının daha fazla olması veya zaman içerisinde daha fazla çatlak oluşması ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. 
 • Ahşap malzeme ile ilgili olarak tarafınıza hangi ağaç türünün verildiğini anlamanız için bir uzman desteği almanız veya güvenilir firmalar ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda maalesef bazı firmalar farklı isimde verdikleri tekliflerin sonunda maliyetleri düşürebilmek adına, kullanıcıların ağaç türlerini tanımamalarından faydalanarak; söyledikleri ağaç türlerini kullanmamaktadırlar.
 • Ağaç malzeme ile ilgili olarak fiyatı etkileyen bir diğer unsur ise kullanılacak ahşap malzeme ebatlarıdır. Kullanılan malzeme ebatlarındaki değişiklikler fiyat konusunda ciddi farklar oluşturabilmektedir. Ürün detay anlatımlarımızda kullanacağımız ebatlar müşterilerimize hem tekliflerimizde hem de sözleşmelerimizde bildirilmektedir. 
 • Ağaç malzemenin dışında kullanılan yardımcı malzemelerin kalitesi ve markaları da önem arz etmektedir. Örneğin bazı firmalar çatı izolasyonunda membran kullanmamakta direk şıngıl uygulaması yapmaktadır. Bu durum ilerleyen dönemde izolasyon problemlerine yol açmaktadır. İzolasyon sorunları yaşamamak için kullanılan malzemelerin marka ve kalitelerine dikkat etmek gerekmektedir. 
 • Ahşap malzemeler üzerinde kullanılacak olan boyalar da son derece önem arz etmektedir. Bizler su bazlı özel dış cephe ahşap boyalarını kullanmaktayız. Boya markası olarak sektörün en önde gelen firmaları ile çalışmaktayız. Teknik özellikleri üst seviyede bulunan ithal marka boyalar tercih etmekteyiz. Bu tip boyaların en önemli özelliği ahşabın nefes almasını engellemediğinden çürüme veya mantarlanma gibi sorunların ortaya çıkmasına mani olmalarıdır. Ayrıca UV koruyucu özelliklerinden dolayı uzun ömürlü olabilmektedir. Bu sayede bakım periyotları daha uzun olabilmektedir. Dış cephede kullanacağınız ürünlerin pinotex veya selülozik bazlı boylar olmadığından kesinlikle emin olmanız gerekmektedir. Bu tip boyların ömürleri kısa olduğu gibi ahşap malzemenin de ömrünü kısaltmaktadır. 
 • Fiyat karşılaştırmalarınızı sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için tüm detaylar tarafımızca müşterilerimize sunulmaktadır. Farklı firmalardan alacağınız fiyatları, tarafınıza sunmuş olduğumuz fiyatlar ile kıyaslarken ürün detaylarını da gözden kaçırmayacağınızı umut etmekteyiz. Ya da farklı firmalardan alacağınız tekliflerinizdeki detayları tarafımızdan talep ettiğiniz taktirde sizlere en uygun koşullarda ve yanlış yönlendirmelerin açıklamalarını yaparak ve teknik açıdan olması gerekenlerden taviz vermeden sizler için yeniden çalışmalar yapabileceğimiz belirtmek isteriz. 
 • Tarafımızdan sipariş vermemeniz durumunda dahi teknik olarak sormak istediğiniz her konuda sizlere cevap vermekten imtina edilmeyecektir. Bu konudaki misyonumuz kişilerin yanlış tercihlerden uzak durmalarını sağlamak ve ahşap malzeme konusunda gerekli bilinci oluşturmaktır. 

İhtiyacınız olan ürünler ile ilgili olarak konforunuza uygun şekilde isteklerinize cevap verebilmek adına değerli siparişlerinizi bekleriz…