BAHÇE MOBİLYALARINDA KULLANILAN BAZI MALZEMELERİN AÇIKLAMALARI

KULLANILAN MALZEMELERİN ANLAMLARI

 
Direk / Kolon: Yapıların ayakta durmasını sağlayan, özellikle taşıyıcılık görevinin büyük kısmını üstlenen materyallerdir. Farklı tasarımlarda, kullanım amacı ve yerine bağlı olarak farklı ebatlarda üretilebilmektedir. Kameriye, veranda, pergola, kış bahçesi ve ahşap ev gibi ürünlerde; yapıların tasarım ve büyüklüklerine bağlı olarak farklı ebatlarda lamine edilmiş ahşap direkleri kullanmayı birçok avantajından dolayı tercih etmekteyiz.
Aşık / Kiriş: Bağımsız olan ürünlerde direkleri birbirine bağlayan, yapılara bağlı olarak yapılan ürünlerde hem direkleri birbirine bağlayan hem de direkleri yapılara bağlayan materyallerdir. Ürünlerin büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak, tasarım ve kullanım amacı göz önünde tutularak farklı ebatlarda üretilebilmektedir. Kameriye, veranda, pergola, kış bahçesi ve ahşap ev gibi ürünlerde; yapıların tasarım ve büyüklüklerine bağlı olarak farklı ebatlarda lamine edilmiş ahşap aşıkları kullanmayı birçok avantajından dolayı tercih etmekteyiz.
Mertek: Kameriye, veranda, pergola, kış bahçesi ve ahşap ev gibi ürünlerde; çatı iskeletini oluşturan materyallere verilen isimdir. Bağımsız ürünlerde aşıklardan çatı merkezine uzanmaktadır. Yapılara bağlı olan ürünlerde; binaya bağlanan aşıktan direkleri birbirine bağlayan aşıklara uzanarak çatı iskeletini oluşturmaktadırlar. Ürünlerin büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak, tasarım ve kullanım amacı göz önünde tutularak farklı ebatlarda üretilebilmektedir.
Lambri: Çatı kaplama malzemesi olarak merteklerin üzerine çakılması suretiyle, hem estetik ve dekoratif çatı görüntüsü kazandıran hem de izolasyon alt yapısını oluşturan materyallere verilen isimdir. Ürünlerimizde aksi istenmediği taktirde geniş ve yargısız diye tabir edilen lambriler kullanmaktayız.
Güvercinlik: Kameriye, kış bahçesi ve veranda gibi ürünlerde çatıların üst kısımlarında bulunan havalandırma ve dekoratif görsellik amacıyla farklı tasarımlarda yapılan eklentilere verilen genel isimdir.
Payanda: Direkler ve aşıkları birbirine bağlayan, ürünlere görsel güzellik kazandırmak amacıyla farklı tasarımlarda yapılabilen, tasarım güzelliğinin yanı sıra statik açıdan sağlamlık ve sallantıları kesmek gibi görevleri bulunan materyallere verilen isimdir.
Seperatör: Direkler ve aşıkları birbirine bağlayan, direkler arasında boylu boyunca uzanan hasır ve çubuk gibi farklı modelleri bulunan, ürünlere görsel güzellik kazandırmak amacıyla farklı tasarımlarda yapılabilen, tasarım güzelliğinin yanı sıra statik açıdan sağlamlık ve sallantıları kesmek gibi görevleri bulunan materyallere verilen isimdir.
Şıngıl: Farklı renk ve tasarımlara sahip, çatılarda görsel güzellik oluşturmak ve izolasyon sağlamak maksadıyla kullanılan, kumlu bir yapıya sahip çatı kaplama malzemelerine verilen addır.
Membran: Çatılarda özellikle sıvı izolasyonunu sağlamak maksadıyla lambri üzerine veya tasarım özelliklerine göre OSB üzerine ısıtılmak suretiyle kaplanan zift hammaddesinden oluşan siyah renkli çatı izolasyon malzemesine verilen isimdir.
OSB: Piyasada belirli ebatlarda levhalar halinde bulunan, ahşap talaş ve yongalarında üretilmiş, özellikle çatılarda ısı izolasyon ve sıvı izolasyon alt yapısı olarak kullanılan yapı malzemelerine verilen isimdir.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply